Program zájezdu
1. den: Let Praha –
Antalya . Dojezd na ubytování do oblasti CIRALI - OLYMPOS. Krásné místo v zahradách s klidným ubytováním, jen pár minut chůze od vyhlášené pláže Olympos. Tuto lokalitu pro ubytování volíme záměrně, jedná se o klidné místo, vhodné pro odpočinek po náročnějším turistickém programu.
Program prvního dne bude upřesněn podle aktuálního letového řádu.
2. den: Asi 8 km přechod po LÝKIJSKÉ CESTĚ z Ulupinar do Cirali. Pěší trasa vede klidnou horskou oblastí s borovými lesy. Z Chimaera Pass se otevírají výhledy na záliv s pláží Olympos. Sestupuje se kolem bájné CHIMÉRY (Yanartas) – věčně hořící ohně, které ve starověku považovali za místo, kde žila strašná nestvůra Chiméra. Odpoledne prohlídka starověkého města OLYMPOS, ležícího v ústí říčky a u dlouhé písčito-oblázkové pláže, odpočinek, koupání.
3. den: Tento den nás čeká cesta do vnitrozemí a přejezd do západní části Lýkie, kde hraničí se starověkou Kárií. Cestou prohlídka antických míst ARYKANDA a OINOANDA v nádherné přírodě v horách. ARYKANDA – na strmých svazích pohoří Taurus leží rozlehlé pozůstatky starověkého města s divadlem, stadionem, velkými lázněmi a honosnými hrobkami. Staří obyvatelé vybrali lokalitu pro své město s ohledem na krásnou krajinu a daleké výhledy. Neskutečnou atmosféru místa dotváří nádherná poloha v hornaté krajině. OINOANDA je starověké lýkijské město, ležící na izolovaném místě obklopené vysokými horami. K pozůstatkům města vystoupáme cestou z vesničky, na horský hřeben, kde budeme objevovat pozůstatky divadla, náměstí a zejména mohutné obranné městské zdi. Dojezd na nocleh v oblasti
Fethiye –
Ölüdeniz .
4. den: 1. část přechodu po počátečním úseku LÝKIJSKÉ CESTY v délce asi 6 km z Kayaköy do
Ölüdeniz . Tady začíná 520 km dlouhá Lycian Way, jedinečná pěší trasa, která byla dobrovolníky vyznačena v 90. letech 20.st. a sleduje starověké cesty, které zde využívali původní obyvatelé. KAYAKÖY je označováno za město duchů, které bylo ve 20.l. 20.st. vysídleno. Původní řecké obyvatelstvo muselo odejít a Turci se báli v opuštěných domech znovu usadit. Sice se zde někteří usadili, ale v 50. letech město po zemětřesení definitivně opustili. Procházet budeme kolem byzantských kostelíků i dobře dochovaných, ale opuštěných domů. Z Kayaköy vystoupáme na horský hřeben, odkud se nám otevřou daleké výhledy na poslední úsek pobřeží Lýkie, které zde přechází do Egejské oblasti, s ostrůvkem Sv. Mikuláše, i na nejslavnější pláž a zátoku v Turecku
ÖLÜDENIZ . Koupání v oblasti jedné z nejkrásnějších pláží v ÖLÜDENIZ .
PLÁŽ ÖLÜDENIZ je nejfotografovanější pláží Turecka, slavná pro svou tzv. Modrou lagunu. Je to místo výjimečné krásy. Odpoledne pro zájemce kratší lodní výlet (loď není v ceně, platí se na místě) na ostrov Sv. Mikuláše s prohlídkou oblasti bývalého byzantského kláštera a kostelíků na ostrově.
5. den: Druhá část přechodu v této části LÝKIJSKÉ CESTY v délce cca 9 km - přechod
Olüdeniz – Faralya s vyhlídkami na členité pobřeží Lýkie v oblasti Ölüdeniz. Tento úsek Lýkijské cesty patří k nejkrásnějším, s mnoha nádhernými, dalekými výhledy na skalnaté pobřeží. Půjdeme po cestě, která byla využívána již od starověku jako propojovací cesta mezi jednotlivými městy, protože cesty kolem pobřeží byly velmi náročné. Kratší přejezd autobusem a krátká vyhlídková pěší cesta nad Údolí motýlů s jedinečnými výhledy a návrat zpět na ubytování.
6. den: Starověká města PINARA a TLOS. PINARA je krásně umístěný areál s pozůstatky několika starověkých chrámů a s četnými skalními hrobkami, akropolí, divadlem, odeiem a agorou. TLOS – areál s krásnou polohou, s dalekými výhledy z bývalé akropole, na které se dochovaly svatyně a zbytky paláců a na úbočí kopce četné lýkijské hrobky, dále je zde divadlo, velké a malé lázně a další památky.
Turistika v KAŇONU SAKLIKENT, jehož části lze procházet pouze vodou (nutné jsou boty do vody, na místě se dají za menší poplatek případně zapůjčit). Patří k nejhezčím kaňonům, které se dají v Turecku procházet, je zároveň nejdelším kaňonem v Turecku a patří k nejhlubším na světě. Na začátku podzimu zde není tolik vody, takže průchod kaňonem zvládnou všichni.
Odpoledne návštěva starověkého hlavního města Lýkie XANTHOS (UNESCO). XANTHOS se označuje za hlavní město Lýkie, u divadla se zde dochovaly zajímavé sloupové hrobky se sarkofágy, jedinečné v rámci celé Lýkie, a další památky, včetně části původní hlavní ulice s dlážděním a velké katedrály z 5.st. Dojezd na nocleh v oblasti Kas.
7. den: Pěší trasa po Lýkijské trase od akvaduktu Delikkemer (římský akvadukt z 1.st.n.l. s velmi dobře dochovanými úseky, původně 22,5 km dlouhý akvadukt přiváděl vodu do významného starověkého města Patara) nad pobřežím, s výhledy na malebné zátoky a skalnaté útesy, do Patary. Odpočinek na velmi dlouhé písčité pláži v Pataře. Na této pláži v letním období kladou vajíčka mořské želvy karety. Odpoledne prohlídka antického města PATARA, ležícího u jedné z nejdelších písečných pláží v Turecku. V Pataře navštívíme divadlo, odeion, rozlehlé lázně i trojobloukovou hlavní městskou bránu.
8. den: Den, který věnujeme poznávání členitého pobřeží Lýkie, kam většina návštěvníků zamíří jen v rámci lodních výletů. Po Lýkijské cestě dojdeme ke starověkým městům APOLLONIA a APERLAI, mezi oběma místy přechod v délce cca 8 km. Možnost koupání na krásné pláži u Aperlai. Poté budeme pokračovat lodí k dalším starověkým městům a potopeným památkám: THEIMIUSA a SIMENA – dvě starověká města s lýkijskými sarkofágy, byzantské hradby, ze kterých se otevírají nádherné výhledy, potopená starověká města, plavba lodí k OSTROVU KEKOVA s možností koupání. Dojezd na ubytování do oblasti Cirali-Olympos.
9. den: Poslední pěší trasa na Lýkijské cestě v délce asi 5 km a zároveň pohodový, odpočinkový den – z Cirali se vydáme k nádherné pláži MADEN, v této oblasti se nacházely staré doly na chrom, možnost koupání, návrat zpět lodí (loď není zahrnuta v ceně, platí se na místě).
10. den: Přejezd do Antalye a odlet zpět do Prahy.